Ervaringswerkers bij TOPGGz-afdelingen hebben een belangrijke rol, daarom is er het TOPGGz-netwerk Ervaringsdeskundigheid. In dit netwerk hebben verschillende ervaringswerkers van TOPGGz-afdelingen zitting.
Het netwerk heeft twee doelstellingen:
- Versterken en stimuleren van de inbreng uit ervaringskennis en ervaringsdeskundigheid op TOPGGz-afdelingen, zodat deze kennis geïntegreerd kan worden in de zorg voor patiënten. Bijvoorbeeld door onderlinge kennisuitwisseling en door het identificeren van goede voorbeelden binnen TOPGGz-afdelingen en deze beschikbaar maken voor andere TOPGGz-afdelingen;
- De feedback en het advies vanuit de collectieve ervaringskennis en het patiëntenperspectief gebruiken voor de organisatie en activiteiten van TOPGGz: zowel bij TOPGGz-projecten en -initiatieven als in het werk van het bureau en het beleid van de stichting.
Contact en literatuur
Het netwerk Ervaringsdeskundigheid heeft zes ambassadeurs: Anna Thiel (NPI), Tamara Frans (NPI), Dinand van Dijk (Expertisecentrum voor Transdiagnostische Psychotherapie), Mila Cheizoo (Dimence), Salomé van der Giessen (Dimence) en Kirsten Duivelshof-Booij (Dimence). Zij zijn bereikbaar voor consultatie en advies. Wil je contact met een van deze ambassadeurs, kijk dan hier.
Relevante publicaties over het thema ervaringsdeskundigheid vind je hier.
Interviews vanuit het netwerk
Het TOPGGz-netwerk Ervaringsdeskundigheid geeft sinds 2025 een aantal keer per jaar een kijkje in de keuken van de ervaringsdeskundige. Bij monde van steeds een andere ervaringsdeskundige, wordt een blik achter de schermen gegeven van hoe het werk van een ervaringsdeskundige eruitziet en hoe ervaringsdeskundigheid vorm kan krijgen op een TOPGGz-afdeling. Daarnaast geeft een aantal interviews inzicht in hoe ervaringsdeskundigheid op TOPGGz-afdelingen in de praktijk wordt vormgegeven.
- Peter Oostelbos geeft voorzittersstokje door aan Anna Thiel.
- Dinand van Dijk stelt zich voor "Bijzonder om een stukje te mogen meewandelen".
- Hiske Visser, psycholoog en coördinator ervaringsdeskundigheid bij GGZ Rivierduinen Eetstoornissen Ursula: “Ik kan helpen een brug te bouwen.”
- Rowdy Retera, ervaringswerker bij Vroege Interventie Buitengewone Ervaringen (VIBE) van GGzE: “De cliënt ziet ervaringsdeskundige als kundig begeleider, bondgenoot en rolmodel.”
- Iman Elfeddali, senior onderzoeker en coördinator cliëntparticipatie bij PersonaCura en Centrum Lichaam, Geest en Gezondheid (beiden GGz Breburg) en Vera en Meike, beiden lid van het TOPGGz-cliëntenplatform van GGz Breburg: “In het cliëntenplatform ontstaan ook ideeën voor innovaties en onderzoek.”